Afganistan'da büyük vahşet 25 kişi hayatını kaybetti

Afganistan'da Taliban terör örgütünün yaptığı saldırılarda 25 kişi hayatını kaybetti. Afganistan'ın kuzeyindeki Taliban savaşçılarının iddia ettiği saldırılarda en az 21 asker ve 4 sivil öldürüldü.

Afganistan'da büyük vahşet 25 kişi hayatını kaybetti

Yetkililer, Afganistan 'ın kuzeydeki Baghlan eyaletindeki küçük bir askeri üsle Cumartesi günü gerçekleşen Taliban saldırısında en az 21 ordu askeri ve 4 sivil öldürüldüğünü söyledi.

Taliban terör örgütü, Afgan yetkililerine göre askerlerin cesetlerini toplamaya yardım eden dört kabile yaşlıyı öldüren patlayıcıların ardında kaldı.

Baghlan il meclisi başkanı Safder Mohsini, grubun ayrıca iki askeri kaçırdığını ve üç kişiyi de saldırıya uğrattığını söyledi.

Taliban terör örgütü, etrafına bomba atmadan önce üssü yaktığını söyledi.

Taliban terör örgütü üstlendi ve üssünden mühimmat ele geçirdiklerini söyledi.

Grup, çoğunlukla kırsal karakollarda bulunan Afgan güvenlik güçlerini hedef alan günlük saldırıları gerçekleştiriyor.

Taliban terör örgütü son aylarda Afgan güvenlik güçlerine ve hükümet tesislerine düzenlenen saldırıları hızlandırdı ve askerlerin ülke çapında ince bir şekilde gerginleşmesini sağladı.

banner5
ABD'li bir gözlemci ajansı geçtiğimiz hafta, Afgan hükümetinin Taliban'a kaybettiği mahallelerin kontrolünü ele geçirmek için mücadele ettiğini ve güvenlik güçleri arasındaki kayıpların rekor seviyelere ulaştığını söyledi.

Hükümet denetimi veya nüfusun yüzde 65 ama Afganistan'ın 407 bölgelerinden sadece yüzde 55,5 üzerinde bir etkisi vardı, Afganistan Yeniden Yapılanma Özel Müfettişi (sigar) bir rapor açıkladı.

Moskova barış görüşmeleri

Cuma günü, yükselen şiddetin ortasında, Rusya , Yüksek Barış Konseyi (HPC) yetkilileri ve Doha, Katar'da bulunan Taliban mensuplarının katıldığı barışı amaçlayan bir konferansı kolaylaştırdı .

Rusya, 12 ülke ve Taliban'ı Afganistan'ın tarihinde yeni bir sayfa açmaya davet etti .

Kabil hükümeti bir heyet göndermedi.

Bunun yerine, Afgan Devlet Başkanı Eşref Gani'nin ön şartsız barış görüşmeleri teklifini tekrarladıkları etkinliğe, Taliban ile uzlaşma çabalarından sorumlu hükümet tarafından atanmış bir kurum olan HPC üyeleri katıldı.

Görüşmeler, tarafların doğrudan diyalog yolunda anlaşmaya varmadan sona erdi, Taliban ve HPC delegasyonları belirtti.

YORUM EKLE