2019 Enflasyon ve Faiz Beklentileri

Enflasyon Eylül ayında% 24,5'e yükseldi (beklenenden daha yüksek) Albayrak'ın enflasyon planı enflasyonu düşürmek için yetersiz Enflasyon talebinin düşmesine (enflasyon senaryosu) gelmeden önce enflasyonun 2019 ortalarına kadar yüksek seviyelerde kalacağını düşünüyoruz. Merkez bankasının 25 Ekim’de% 24’e çıkmasını bekliyoruz.

2019 Enflasyon ve Faiz Beklentileri

Türkiye'ye yönelik olumsuz duygu hafifledi

Son haftalarda, Türkiye'ye yönelik olumsuz duygular hafifledi ve bu da USD / TL'nin yaklaşık 7 seviyesinden şu anki seviyenin 6 seviyesine çıkmasına yol açtı. Bu durumdaki değişim, bazı olumlu gelişmelerle desteklendi. Yeni Ekonomi Programının duyurulması ve Türk siyasetçilerin Batı ile ilişkilerini yeniden kurma çabaları, örneğin, ABD ile diplomatik tükürüğün Bay Brunson'un serbest bırakılması üzerine çözülmesi. Merkez Bankası'nın (TCMB) 13 Eylül'deki (625 puan artışla% 24) faiz artırımı olduğu görülüyor.

Enflasyon yukarı doğru şaşırttı…

En son enflasyon verileri TCMB için ağır bir tablo çiziyor. Enflasyon Eylül ayında yıllık bazda yaklaşık% 25 seviyesine ulaşmıştır (Ağustos ayında yıllık bazda% 18 seviyesine kadar), piyasa beklentilerinden önemli ölçüde yüksektir. Başlıca sürpriz, farklı alt bileşenler arasında geniş tabanlı, gıda fiyatları yıllık bazda% 28 artarken, taşımacılık fiyatları yıllık bazda% 36, ev eşyası ise% 37 arttı.

… Yani gemideki tüm eller…

9 Ekim'de Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonla mücadele için yeni bir dizi tedbir duyurdu. Planda, bazı tüketim mallarında% 10 indirim, meyve ve sebze fiyatlarını aşağı çekecek düzenli değişiklikler yer alıyor. Hükümet, bu yılın geri kalan döneminde doğal gaz ve elektrik fiyatlarında ilave artış olmayacağının garantisini veriyor. KDV indirimlerinde hızlanma. Bu alışılmışın dışında olmayan önlemlerin, yüksek enflasyona karşı koymak için yetersiz olacağını düşünüyoruz. Hükümet ayrıca, bankaların Ağustos ayından bu yana yüksek faizli kredilere% 10 vereceğini açıkladı. Bu, kısa vadede girişimcilere yönelik düşük finansman maliyetlerine yol açacaktır, ancak bankaların kredilendirmeyi ileriye doğru çekmelerine neden olabilir. Albayrak'ın planı kısa vadede belki de küçük bir etkiye sahip olacak.

… Ama enflasyonist baskılar yüksek kalacağından

banner5
Ayrıca Albayrak, enflasyonun Ekim ayından sonra tersine döneceğini belirtti. Haklı olabilir, ancak söz konusu olan soru, enflasyonun tek haneli bölgeye hızlıca dönüp dönmeyeceği, ya da yüksek seviyelerde kalacağı ve böylece ekonomik aktiviteyi zedeleyeceğidir. Yeni Ekonomi Planı, enflasyonu 2019'da% 15,9 seviyesine düşürdü. Önümüzdeki ay (lar) da sürekli yüksek enflasyonist baskı bekliyoruz.

Temel enflasyon eğiliminde dikkate değer bir artış var. Her iki önemli temel şişirme göstergeleri, sözde 'B' ve 'C' [1] şişirme göstergeleri, önemli bir hızlanma göstermektedir. Ayrıca, 12 aylık hareketli ortalama oran değişimi üzerindeki temel göstergeler, enflasyonun tek başına uçucu faktörler tarafından yönlendirilmediğini gösteren net bir artış eğilimine işaret etmektedir. Eylül ayında üretici fiyat enflasyonu yıllık bazda% 46'ya yükseldi.

En yüksek ithalat fiyatlarına ve artan ihracat talebine katkıda bulunan, yılın başından bu yana yaklaşık% 35 değer kaybettiği için, enflasyon, döviz kuru etkilerinden daha fazladır. Önceki araştırmaTürk merkez bankası, döviz kurunun tüketici enflasyonu üzerinde büyük bir maliyet baskısı yarattığına işaret etti. Bu geçiş etkisinin bir kısmı Eylül ayında gerçekleşmiş olsa da, genel olarak döviz kuru etkilerinin tamamen geçmesi birkaç ay sürmektedir. Ayrıca, Türkiye net enerji ithalatçısı olduğu için, artan petrol fiyatları nedeniyle ithalat enflasyonu enflasyonu yukarı çekmeye devam edecektir. Hükümet iki ay boyunca enerji ve doğal gaz fiyatlarını değiştirmeyi taahhüt etmese de, bu durum yapısal olarak düşük enflasyon yerine fiyat baskılarında bir gecikmeyle sonuçlanacaktır.

Enflasyon beklentileri iyi dengelenmemektedir. Gelecek 12 aylık dönemde enflasyon beklentileri Eylül ayında bir önceki yıla göre% 13 seviyesine ulaştı. Bu, büyük ölçüde, enflasyonu yapısal olarak göz ardı ettiği ve dolayısıyla enflasyon hedefini yıldan yıla% 5 oranında geride bıraktığı için, merkez bankasının politika güvenirliği ile ilgilidir (aşağıdaki grafiğe bakınız). Nominal enflasyon çapalarına olan bu kurumsal bağlılık eksikliği fiyat istikrarsızlığını artırmaktadır.

Yukarıdaki faktörler göz önüne alındığında, enflasyonun Ekim ayında% 28'e inmeden önce Ekim ayında% 28'e yükselmesini bekliyoruz. 2019 yılında, enflasyonun yılın ortalarına kadar, yılın kalanında hızlı bir şekilde% 20'nin üzerine çıkacağını, yılın Aralık ayına kadar% 20'nin üzerinde tutmasını bekliyoruz. Enflasyon senaryosu, durgunluk tahminimize dayanmaktadır. 2019. Temel durum senaryosu olarak keskin bir ekonomik daralma gösterdik (2019'da% -3 GSYİH büyümesi), bu da enflasyonist talep-çekme faktörlerini kolaylaştırmaya yardımcı olacak. Ekonominin beklediğimizden daha dirençli olması durumunda, enflasyonun daha yüksek seviyelerde kalmasını bekliyoruz.

Merkez bankasının oranları beklemesini bekliyoruz

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 04:06
YORUM EKLE