Bandırma İlçesi İl Olmak İstiyor

Bandırma Belediyesi, Bandırma Ticaret Odası ve Bandırma Ticaret Borsası’nın işbirliği ile gerçekleştirilen zirvede, Bandırma’nın ekonomik durumu, yatırımlar ve gelişiminin yanı sıra il olma konusu gündeme geldi.

Bandırma İlçesi İl Olmak İstiyor

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, konumunun sağladığı avantajlar ve ekonomik gelişmişliği ile Bandırma’yı, tarihin her döneminde ilgi odağı olduğunu kaydetti. Mirza, şöyle konuştu: “Demiryolu ve liman bağlantısı, Bandırma’nın ticari potansiyeline çok büyük katkılar sağlamış ve ekonomik alanda çok güçlü bir gelişme sürecine girmesine yardımcı olmuştur. Bandırma Limanı ticarette büyük rol üstleniyor. Yıllık 4.5 milyon ton kapasitesi ile İstanbul’dan sonra Marmara Denizi’ndeki ikinci, ülkemizin beşinci büyük limanıdır. Balıkesir ilinden yapılan ihracatın yüzde 90’ını karşılayan Bandırma Limanı’nın yıllık ortalama ticaret hacmi ise 800 milyon dolardır. Bandırma konumu ve yakaladığı gelişmişlik çizgisi ile bölgenin bir çekim merkezidir.” 

banner5
Bandırma ekonomisinde tarım sektörünün de önemini vurgulayan Mirza, meteorolojik özellikleri, çok

çeşitli tarımsal ürün üretimine dönüştüğünü söyledi. Bandırma’dan Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerine birçok ürün ihraç edildiğini söyleyen Mirza, “Dondurulmuş balık, ıstakoz, karides, midye, yengeç gibi kabuklu su ürünleri ile kurbağa ve kara salyangozu gibi ürünlerin ihracı da yapılmaktadır. Bandırma ekonomisinde önemli bir diğer sektör de turizmdir. Bandırma Kuşcenneti Milli Parkı, Ergili Mahallemizdeki Daskyleion Antik Kenti kazıları, Düzler’de bulunan Kyzikos kazıları, Kapıdağ’da doğa turizmi, Erdek’te deniz turizmi, Gönen ve Manyas’ta termal turizm bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayabilecektir. Buna bağlı olarak otelcilik sektörü de son yıllarda kentimizde bir atılım yaşamaktadır” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE