Emlak dolandırıcılığı son dönemde artmaya başladı

Son dönemlerde emlak sektöründe ki daralma bazı dolandırıcıları harekete geçirdi. Son dönemlerde kapora adı altında yapılan dolandırıcılık yöntemi artmaya başladı...

Emlak dolandırıcılığı son dönemde artmaya başladı

Yetki belgesi olmayan bazı emlak dolandırıcıları bir çok yöntemle vatandaşı dolandırmaya devam ediyor. Kapora adı altında vatandaşı dolandıran Emlak dolandırıcıları bir çok kişiyi mağdur etmiş durumda. 

Yetkililer ev sahibi olmak isteyenleri dolandırıcılara karşı uyardı. Yetkililer, ''Vatandaşlar mülk sahibi olduğundan emin oldukları kişilerle alışveriş yapsınlar" diyor.

İnternetteki ilanlara dikkat

Alıcı ve mülk sahiplerinin mağdur olduğu bir dolandırıcılık olayına dikkati çeken Antalya Emlakçılar ve Oto Galericiler Odası Başkanı Şeref Sağlam, internet üzerinden verilen ilanların iyi sorgulanması gerektiğini söyledi. 

Pahalı semtlerde ucuz ev yok

Pahalı semtlerde çok uygun fiyata daire almanın imkansız olduğunu belirten Sağlam, “Vatandaş internet üzerinden ilanı görüp emlakçı olduğunu söyleyen kişilerle iletişime geçiyor. Daireyle alakası olmayan bir adreste buluşulup dairenin şu anda görülemeyeceğini ancak çok sayıda kişi aradığı için kaparo verilirse daireyi satışa kapatacaklarını söylüyorlar. Alıcı pahalı daireyi uygun fiyata almak için hemen kaparo veriyor ama o şahsı bir daha bulamıyor" açıklamasında bulundu.

banner5
Dolandırıcılar ceza alamıyor

Dolandırıcılık olaylarının mağdurlarının odaya gelerek şikayette bulunduğunu, ancak resmi bir evrak olmadığı için bir yaptırımda bulunamadıklarını belirten Sağlam, şu uyarılarda bulundu: “Konyaaltı, Liman, Hurma, Lara gibi pahalı dairelerin ve herkesin mülk sahibi olmak istediği yerlere uygun ilanlar veriliyor. Bu ilanlar iyice araştırılmalı ve kesinlikle emlakçıdan ya da mülk sahibi olduğundan emin oldukları kişilerle alışveriş yapsınlar." 

Emlak Dolandırıcılığına Karşı Alınacabilecek Önlemler

Son dönemde birbiri ardına basına emlak dolandırıcılığı haberlerinin yansıması üzerine Avukat Kadir Kurtuluş vatandaşları bu konu hakkında uyardı. Yeni bir ev sahibi olmak ya da gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen kişilerin dolandırıcılar tarafından mağdur edilmemesi için gerekli önlemleri almaları konusunda uyaran Kurtuluş gayrimenkul satın alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Gayrimenkul İçin Detaylı Bir İncelemede Bulunun 

Dolandırıcıların en çok kullandıkları yöntem bir başkasına ait taşınmazı kendilerinin gibi göstererek satmaya çalışmalarıdır. Bu nedenle ilk olarak satın almak istediğiniz taşınmazı satmaya çalışan kişinin gerçekten bu taşınmazın sahibi olup olmadığı ya da satmaya yetkisi bulunup bulunmadığı araştırılmalıdır. Yine çok hisseli tapularda diğer ortakların da satışa rızası bulunup bulunmadığı sorulmalıdır. Bunun için tapunun fotokopisi ile belediye imar müdürlüğü üzerinden bilgi talep etmeniz mümkündür.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 16:36
YORUM EKLE