Hazineye ait tarım arazilerinin satışı ve kiralanması için son tarih açıklandı

Hükümet, hazineye ait tarım arazilerinin satılması ve kiralanması için son tarih 19 Kasım 2018 olarak açıklandı.

Hazineye ait tarım arazilerinin satışı ve kiralanması için son tarih açıklandı

Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçiye Kiralanması'na yoğun talep geldi. Yaklaşık 218 bin çiftçiyi ilgilendiren bu uygulamaya 22 bin 860 çiftçi başvuru yaptı. Tarım arazilerine en çok talep 3 bin 387 başvuruyla Adana'dan geldi. Adana'yı  İzmir  1.824 başvuruyla, Antalya 1.500 başvuruyla, Kırklareli 1.180 başvuruyla ve Mersin 1.100 başvuruyla takip etti.

banner5
Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanabilmesi için 31 Aralık 2017 tarihinden önce bu arazilerin 3 yıl süreyle kullanılmış olması şartı bulunuyor. Bunun tespiti Milli Emlak Genel Müdürlüğü İl Müdürlükleri bünyesinde gerçekleştirilecek. Başvuru tarihi itibariyle arazilerin fiilen kullanımının da devam etmesi gerekiyor. Arazilerin ecrimisil borcunun da olmaması gerekiyor. 

Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanmasında kira bedeli mevcuttaki ecrimisil bedeli bedelinin yarısı üzerinden hesaplanıyor. Kiranın yüzde 25’ini peşin, kalanı ise iki taksit halinde ödenebilecek. Çiftçiler ödemeyi ister hasat dönemlerinde, isterse de yıl sonunda tek seferde yapabilecekler. 
 

YORUM EKLE