Organize sanayi bölgelerinde bedelsiz arazi tahsisi

Organize sanayi bölgelerine yönelik bedelsiz arazi tahsisi düzenlemesiyle ilgili tüm detaylar belli oldu. Bedelsiz arazi tahsisi düzenlemesi 512 ilçeyi kapsıyor.

Organize sanayi bölgelerinde bedelsiz arazi tahsisi

Organize sanayi bölgelerindeki arazilerin bedelsiz olarak yatırımcılara verilmesinin önünü açan düzenlemeyle ilgili tüm detaylar da belli oldu.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile geçtiğimiz Mayıs ayında yürürlüğe giren Organize Sanayi Bölgesi arazilerinin istihdam şartıyla, tahsisine ilişkin yönetmelikte bulunan bedelsiz kısmına 205 adet ilçe daha eklendi.

512 ilçede bedelsiz arazi müjdesi

banner5
Geçtiğimiz Mayıs ayında yayımlanan kararnamede bedelsiz arazilerin verildiği 5 ve 6. derece kademe gelişmiş ilçelere, 4. kademe gelişmiş ilçeler de eklendi. Yapılan son düzenleme ile bedelsiz arazinin verileceği ilçe sayısı da 512'ye çıkmış oldu. Türkiye genelinde toplam 311 adet organize sanayi bölgesi bulunuyor. Son düzenleme ile bedelsiz olarak arazi verilmesinin kararlaştırıldığı 205 ilçenin bulunduğu diğer illerde ise toplam 178 OSB bulunuyor. İllere bakıldığında ise en fazla OSB Bursa,  İzmir  ve Ankara'da bulunuyor. 3 ilde yer alan toplam OSB sayısı ise 30'u aşıyor.

Yapılan yeni düzenlemede 1. kademede bulunan 56 ilçe için indirim uygulanmazken, 2. kademedeki 173 ilçeye yüzde 60, 3. kademedeki 229 ilçeye de yüzde 80 oranında indirim yapılıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın açıkladığı "Organize sanayi bölgelerinde (OSB) bedelsiz arsa tahsisi" uygulamasıyla, yaklaşık 200 bin kişiye ilave istihdam sağlanacak. Yatırımcılar düzenlemeden yararlanabilmek için 5 bin metrekareye kadar olan parseller için en az 10 kişilik, 5 bin metrekareden büyük 10 bin metrekareye kadar olan parseller için en az 20 kişilik, 10 bin metrekareden büyük 20 bin metrekareye kadar olan parseller için en az 30 kişilik ve 20 bin metrekareden büyük parseller için en az 50 kişilik istihdam taahhüt etmesi gerekli.

Konut Hesabı ve Devlet Katkısı uygulamasına yeni düzenleme yapıldı

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 21:13
YORUM EKLE