Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin 6. Olağan Kongresi'nde Kanal İstanbul'la ilgili açıklamalarda bulundu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin 6. Olağan Kongresi'nde Kanal İstanbul'la ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ''Kanal İstanbul'u hayata geçirmek için kolları sıvadık." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin 6. Olağan Kongresi'nde Kanal İstanbul'la ilgili açıklamalarda bulundu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin 6. Olağan Kongresi'nde Kanal İstanbul'la ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ''Kanal İstanbul'u hayata geçirmek için kolları sıvadık." dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi'nde bir konuşma gerçekleştirdi.

Kanal İstanbul'u hayata geçirmek için kolları sıvadıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye'nin en büyük yatırımı olacak bu stratejik projeyi mutlaka gerçekleştireceğiz." dedi.

Erdoğan, ulaştırmanın AK Parti iktidarlarının tarihi başarı hikayeleri yazdığı bir başka alan olduğunu belirterek 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş yolu 20 bin kilometre ilaveyle 26 bin 100 kilometreye çıkardıklarını açıkladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Bin 714 kilometre olan otoyol uzunluğunu 2 bin 657 kilometreye ulaştırdıklarını belirten Erdoğan, karayollarındaki mevcut 83 tünele 265 adet daha ekleyerek uzunluklarını 50 kilometreden 447 kilometreye yükselttiklerini söyledi.

banner5
Bugüne kadar Marmaray'dan geçen yolcu sayısının  275 milyon olduğunu da açıklayan Erdoğan, şunları söyledi:

"İşte biz buyuz. Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi, Avrasya Tüneli gibi, Ilgaz, Erkenek, Cankurtaran, Ovit, Sabuncubeli tünelleri gibi... Nissibi ve Ağın köprüleri gibi nice eserleri de milletimizin hizmetine sunduk. Şimdi de Kanal İstanbul'u hayata geçirmek için kolları sıvadık ve Kanal İstanbul 43 kilometre. Her iki tarafından inşallah 2 butik şehir oluşturacağız ve böylece Kanal İstanbul ile birlikte dünyaya büyük bir mesaj vereceğiz. İnşallah Türkiye'nin en büyük yatırımı olacak bu stratejik projeyi mutlaka gerçekleştireceğiz.

Ülkemizde daha önce olmayan yüksek hızlı tren hatlarında şimdilik bin 213 kilometreye ulaştık. Halen inşaatı hızla süren tren hatlarının uzunluğu 3 bin kilometreyi buluyor. Ayrıca 5 bin 300 kilometrelik kısımla ilgili etüt ve proje çalışmaları sürüyor. Hedefimiz ülkemizi 10 bin kilometre uzunluğunda hızlı tren hatlarıyla donatmaktır."

Bunun yanında mevcut 11 bin kilometrelik demiryolu hattını yenilediklerini, ilavelerin bu konuda da devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, havayolunu halkın yolu haline getirdiklerini aktardı. Havalimanı sayısını 26'dan 55'e, yolcu kapasitesini de 55 milyondan 258 milyona çıkardıklarını söyleyen Erdoğan, diğer proje ve hizmetlere ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

"İnşallah 29 Ekim'de İstanbul'daki dev, muhteşem havalimanımızı açıyoruz. Yurt dışında 60 noktaya yapılan uçuşlarla 316 noktada dünyanın bir numarası THY oldu ve sektörün cirosunu 2,2 milyar dolardan 25 milyar dolara yükselttik. İstanbul'da inşa ettiğimiz 90 milyon -29 Ekim itibarıyla söylüyorum- yolcu kapasitesi olacak. Havalimanımız inşallah 2023'te 150 milyona ulaşacak. Dünyanın en büyüklerinden olan havaalanımızın ilk etabında inşallah İstanbul'da buluşacağız. 

Gümüşhane, Bayburt, Yozgat, Çukurova bölgesel ve denizin üzerinde kurduğumuz ikinci proje olan Rize, Artvin havalimanlarımızın inşası da sürüyor. Çeşme Alaçatı, Tokat, Karaman ve Batı Antalya havalimanlarını da yatırım programımıza aldık. Denizcilikte tersane sayımızı 37'den 78'e, işlenen yükü 190 milyon tondan 471 milyon tona, yat bağlama kapasitemizi 8 bin 500'den 18 bin 500'e çıkardık. Dış ticaret hedeflerimize uygun şekilde Filyos Limanı'nın inşası sürüyor. Çandarlı ve Mersin limanlarıyla ilgili çalışmalarda aynen devam ediyor."

YORUM EKLE