İstanbul Yeni Havalimanı'nda bilet fiyatları düşecek!

İstanbul Yeni Havalimanı'nda bilet fiyatları düşecek. Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, İstanbul Yeni Havalimanı'nın rekabeti artıracağını dile getirerek ''Rekabetin artmasına bağlı olarak sefer sayıları da artacak. Bu da bilet fiyatlarının göreceli düşmesini sağlayacak.'' diye konuştu.

İstanbul Yeni Havalimanı'nda bilet fiyatları düşecek!

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, İstanbul Yeni Havalimanı'nın rekabeti artıracağını söyleyerek ''Rekabetin artmasına bağlı olarak sefer sayıları da artacak. Bu da bilet fiyatlarının göreceli düşmesini sağlayacak.'' dedi.

Ekşi, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, 2003'ten beri THY'nin her sene yüzde 10'dan fazla büyüdüğünü ifade ederek, İstanbul Yeni Havalimanı'nın, daha fazla kapasite sunduğunu, bunun büyüme rakamlarına yansıyacağını belirtti.

Bu sene sonuna kadar 14, gelecek yıl ise 41 uçağın THY filosuna katılacağını anımsatan Ekşi, "Dolayısıyla büyümemiz yüzde 10'un üzerinde olacak." dedi.

Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda THY'nin filosuna bu yıl katılacak uçakların dar gövdeli, gelecek sene teslim alınacak uçakların ise geniş gövdeli olduğunu bildiren Ekşi, söz konusu uçakların daha az yakıtla daha uzak mesafelere gidebileceğini belirtti.

Bilet fiyatları ne kadar olacak?

Yeni havalimanıyla sektöre daha fazla kapasite arz edileceğini söyleyen Ekşi, daha fazla uçak seferinin olduğu yerlerde fiyatların göreceli olarak düşmesinin beklendiğini belirtti.

banner5
THY'nin biletleri, 49 lira ile 352 lira arasında değişen fiyatla satışa sunduğunu dile getiren Ekşi, iç ve dış hatlarda çok makul fiyatlarla uçak bileti satılacağını söyledi.

Yolcuların son dakika aldıkları biletlerin fiyatlarının yüksek olması nedeniyle serzenişte bulunduklarına da değinen Ekşi, "İç hatlarda biletlerin yüzde 40'ı, 100 liranın altında satılıyor. Bir sürü kampanya yapıyoruz, gelecek seneye yönelik 69 liradan bilet satışı kampanyasını başlattık." diye konuştu.

Bilal Ekşi, İstanbul Yeni Havalimanı'nın rekabeti artıracağına dikkati çekerek, "Rekabetin artmasına bağlı sefer sayıları da artacak. Bu da fiyatların göreceli düşmesini sağlayacak." değerlendirmesini yaptı.

Bilet fiyatlarının, İstanbul Yeni Havalimanı'na sefer düzenleyecek diğer havayollarının fiyat politikalarına bağlı olarak belirleneceğini belirten Ekşi, "Bugünden fiyatlar şu kadar düşer demek mümkün değil. Çünkü bilet fiyatlarını, talepler ve rakipler belirliyor. Rekabetin olduğu yerde kalite artar, fiyatlar da göreceli olarak makul seviyede olur." dedi.

''THY'nin geleceğine yönelik bazı arayışlar içindeyiz"

THY tarafından havalimanları ve gayrimenkul yatırımı işi kapsamında bir şirket kurulduğunu belirten Ekşi, Türkiye'nin havacılıkta ana omurgasını oluşturan THY'nin geleceğine yönelik bazı arayışlar içinde olduklarını ancak bu arayışların henüz somutlaşmadığını söyledi.

Söz konusu şirketi, THY'nin ve Türk sivil havacılığının lehine işler yapmak amacıyla kurduklarını söyleyen Ekşi, Sabiha Gökçen ve başka havalimanlarıyla ilgili bazı çalışmalar yaptıklarını belirtti.

YORUM EKLE