Yeni evlenen çiftlere 20'şer bin TL destek!

Yeni evlenen çiftlere 20'şer bin TL destek veriliyor. Yeni evlenen çiftler konut hesabıyla 20’şer bin lira, çeyiz hesabıyla 7 bin 500’er lira devlet katkısı alabiliyor.

Yeni evlenen çiftlere 20'şer bin TL destek!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca ailelerin ev sahibi olabilmeleri için Mayıs 2016 tarihinde başlatılan 'Konut Hesabı ve Devlet Katkısı' uygulaması son düzenlemelerle daha cazip hale geldi, devlet katkısında üst limit arttı. 5 yıl boyunca 80 bin TL biriktirene, ev alırken devlet de 20 bin TL karşılıksız para verecek. 

banner5
Takvim'de yer alan habere göre, çiftler ayrı ayrı 20'şer bin TL alabilecek. 'Konut Hesabı ve Devlet Katkısı' uygulamasında sistemde en az 3 sene kalma şartı bulunurken, eski yönetmelikte 3 sene kalanlar yatırdığı paranın yüzde 15'ini, 4 sene kalanlar yüzde 18'ini ve 5 sene kalan da yüzde 20'sini alabiliyordu. Yeni yapılan düzenlemeyle, uygulamada 5 sene ve daha uzun süre kalanlara ödeme miktarının en fazla yüzde 25'i kadar destek sağlanacak. Bu destek, en fazla 20 bin TL olacak. Bu oran her yıl yeniden değerleme oranı kadar da artırılacak. 

ÇEYİZ KATKISI 7 BİN 500 TL

Bankada 3-5 sene düzenli birikim yapıp 27 yaşından önce ilk evliliğini yapanlara devlet katkısı verilmesini içeren uygulamada da destek artırıldı. Devlet desteğinin üst oranı yüzde 20'den 25'e, azami tutarı da 5 bin TL'den 7 bin 500 TL'ye çıkarıldı. Sistemde 5 sene kalan ve düzenli ödeme yapanlar en yüksek oran olan 7 bin 500 TL'lik devlet katkısını alma hakkını kazanabilecek. 30 bin TL biriktiren 7 bin 500 TL devlet katkısı alabilecek. Çiftler bundan ayrı ayrı yararlanıp tutarı ikiye katlayabiliyor.

YORUM EKLE